• Adresa
  • Žitná ulice,
  • 466 01 Jablonec nad Nisou

Kulečník

V našem zábavním centru je Vám k dispozici jeden stůl karambolový a jeden na pool (billiard), stoly doporučujeme rezervovat.

Ceník kulečníku

1,- Kč / min.

Něco málo z historie kulečníku

Již ve 12. století se v Anglii zahnutými holemi posunovaly po trávníku koule, a to skrz branku, za níž byla koule, do které se hráči museli trefit, a tato druhá koule pak měla porazit kuželku. Tomuto nasvědčuje překlad anglických slov billy (koule) a yard (dvůr, hřiště). Hra v této podobě se přenesla do Francie, kde ji ale začali modernizovat. Nejdříve ji z trávníku přenesli na dřevěnou desku stolu. pak, aby koule nepadaly na zem, opatřili desku obrubou – a byly tady mantinely, i když ještě jen dřevěné. Později odstranili ze stolu branku, místo dvou koulí dali na stůl tři, zahnuté hole se změnily na rovné a hrál se karambol. Mantinely opatřili gumou, desku potáhli suknem, a aby hole po koulích neklouzaly, opatřili jejich jejich špičky kůží. Zároveň probíhaly i změny velikosti a tvaru stolů. Od čtvercových , kruhových až po obdélníkové. Stoly se nakonec ustálily na poměrech délky ku šířce 2:1, ale opět zde byly ruzné velikosti až do 5m x 2,5m. Postupně se zmenšovaly a v roce 1873 se již hrálo na stolech 2,85 x 1,425 m, na kterých se hraje dodnes. Dřevěná deska na stole se vyměnila za břidlici a dřevěné koule byly nahrazeny slonovinovými, resp. levnějšími z různých umělých hmot. Ale i samotná hra se měnila. Původně se hrála pouze volná hra po celé ploše stolu bez omezení. Když však hráči při jistém postavení koulí v rohu dovedli na tomto místě zahrát téměř nekonečné série, byly zavedeny dnešní rohy s omezením.

První mistrovství světa se hrálo v New Yorku v roce 1873 a prvním světovým šampiónem byl Francouz Garrnier. Kulečníková hra se velmi rychle šířila po celém světě a její obliba vzrůstala, takže na začátku tohoto století bylo v Paříži 20 000 kulečníkových stolů. Tento rozmach byl zpočátku živelný, ale bylo jasné, že je potřeba jeho určité řízení. A tak se začaly tvořit svazy. První byl založen v roce 1895 Svaz americký, v roce 1903 Svaz francouzský, 1906 Svaz Belgický, 1911 Svaz holandský.

Čechy a Slovensko byly až do roku 1918 součástí Rakouska-Uherska, takže i kulečníkové kluby byly v té době německé. Že se zde ale kulečník hrál, existují důkazy. Vždyť výborný olomoucký hráč J. Pohl byl i mistrem Rakouska. Dalším důkazem je i skutečnost, že v Praze již od roku 1887 vyráběla firma Žabokrtský kvalitní tága a malé i velké kulečníky, které vyvážela i za hranice Rakouska-Uherska, hlavně do Německa, Ruska i Anglie.

Teprve po osamostatnění Československa po roce 1918 se u nás začaly tvořit kulečníkové kluby a začaly hrát přátelské meziklubovní zápasy. Snahy o založení kulečníkového svazu u nás vyvrcholily až v roce 1935. Tehdy se zástupci některých klubů sešli v Pardubicích a utvořili přípravný výbor pro ustanovení svazu. Ustavující valná hromada pak byla svolána na 8. listopadu 1936 v Praze.